Powrót

5 najczęstszych problemów powodowanych przez twardą wodę

Twarda woda powoduje wiele problemów widocznych gołym okiem ale i takich, które są poza zasięgiem Twojego wzroku. Prześledźmy 5 najczęstszych problemów, gdzie winowajcą są jony wapnia i magnezu w twardej wodzie.

1. Zniszczona instalacja wodna

Instalacje w Twoim domu mają ciągły kontakt z wodą. Jeśli woda zawiera w sobie jony wapnia i magnezu, powoduje powstanie osadów z kamienia, zwłaszcza przy podgrzewaniu. Osady nakładają się na siebie stopniowo, tworząc twardą skorupę wewnątrz rur. Prowadzi to do zawężania światła rur, co może skutkować awariami i koniecznością poniesienia dużych wydatków na remont instalacji.

2. Podwyższone koszty ogrzewania

Ten problem bezpośrednio wiąże się z pktem powyżej. Ogrzewanie polega na przepływie ciepłej wody przez instalację. Jeśli światło rury jest zawężone, ciepło ma dodatkową barierę do pokonania i nie jest w stanie w sposób efektywny ogrzać pomieszczenia. Gdyby rury nie były zakamienione od wewnątrz, do prawidłowej emisji ciepła potrzebowałbyś ok. 20% mniej nakładów. Zakamienione rury powodują więc podwyższenie kosztów ogrzewania średnio o 1/5 w skali roku.

iStock 000025115086XLarge

3. Wysuszone włosy i skóra

Uroda niestety też cierpi na kontakcie z twardą wodą. Skóra po kąpieli lub prysznicu jest wysuszona, szorstka i wymaga dodatkowego nawilżenia. Dzieje się tak, ponieważ osady z kamienia zatykają pory skóry i zamykają w niej substancje negatywnie działające na jej kondycję. Tworzą się wypryski, zaczerwienienia, podrażnienia… Włosy tez nie radzą sobie z wodą zawierającą dużo jonów wapnia i magnezu. Są wysuszone i nadmiernie się puszą, stwarzają wrażenie niezadbanych. Wszelkie środki myjące słabo rozpuszczają się w wodzie twardej, przez co niedokładnie myją ciało i w tak nierozpuszczonej formie – ciężej się spłukują. W efekcie spod prysznica lub z kąpieli wychodzisz z warstwą środka myjącego na skórze i włosach, co wcale nie przysparza urody…

4. Zniszczone urządzenia AGD

Wszelkie urządzenia AGD, które mają kontakt z twardą wodą, są narażone na kamień. Mowa o:

  • Czajnikach
  • Pralkach
  • Ekspresach do kawy
  • Zmywarkach

Kamień osadzi się na grzałkach wszystkich tych urządzeń i stopniowo będzie obniżać ich sprawność, a w efekcie doprowadzi do ich przedwczesnego zużycia. To oznacza wyższe koszty eksploatacji, obniżenie komfortu użytkowania i konieczność wymiany sprzętów wcześniej, niż tego wymagają.

kawa kwadrat

5. Trudne do usunięcia osady z kamienia

Jak bardzo lubisz sprzątać w domu? Jeśli nie możesz bez tego żyć, to twarda woda powinna Cię tylko cieszyć. Jeśli nie jesteś fanem sprzątania, jony wapnia i magnezu będą Twoją prawdziwą zmorą. Białe osady na armaturze, zacieki na kabinie prysznicowej, plamy wodne na świeżo umytych szklankach – wszystko to jest oznaką twardej wody. Utrzymanie czystości w takich warunkach nie jest proste, a często wręcz – niemożliwe.