Powrót

Częsty problem – twarda woda w domu

JAKA WODA PŁYNIE W TWOIM DOMU?

O tym, czy masz twardą wodę w domu, możesz dowiedzieć się u dostawcy wody wodociągowej w Twojej okolicy lub po zbadaniu wody studziennej w laboratorium. Twardość wody najczęściej podaje się w stopniach niemieckich w skali 0-21°dH. Im twardsza woda, tym wyższe stężenie w niej soli wapnia i magnezu. To właśnie wapń i magnez tworzą uporczywe osady z kamienia w całym domu.

iStock 000032349104XXXLarge

PROBLEMY Z TWARDĄ WODĄ

Sole wapnia i magnezu po podgrzaniu osadzają się w postaci kamienia kotłowego i izolują ciepło (np. w czajniku lub podgrzewaczu wody). To oznacza z czasem coraz wyższe rachunki za prąd i malejącą sprawność urządzeń grzewczych.

Twarda woda wymaga stosowania większych ilości mydła i środków czyszczących ze względu na swoje wyższe napięcie powierzchniowe. Z kolei większe ilości detergentów mogą podrażniać i wysuszać skórę.

Wreszcie twarda woda to dodatkowe wydatki na duże ilości środków czystości oraz naprawy sprzętów AGD spowodowanych kamieniem kotłowym. Kamień zmniejsza wydajność płynów do prania, odkłada się nie tylko wewnątrz pralki, ale również na wypranych tkaninach, co sprawia, że są szorstkie w dotyku i szybciej się niszczą.

AdobeStock 124002930

 

ZMIĘKCZACZ WODY NAJLEPSZY DO WALKI Z KAMIENIEM

Optymalnym zabezpieczeniem Twojego domu przed skutkami twardej wody będzie zamontowanie zmiękczacza wody jeszcze na etapie budowy domu, aby uchronić nowe sprzęty i instalacje przed zniszczeniami. Nie ma jednak przeszkód, aby zamontować urządzenie również po okresie budowy i cieszyć się miękką, bezpieczną wodą w całym domu. Na etapie wyboru zmiękczacza warto sięgać po sprawdzone marki, znane z solidności i cieszące się zaufaniem wśród użytkowników. Zwróć uwagę na jakość użytych materiałów, niskie koszty eksploatacji, komfort użytkowania i dobrą obsługę serwisową. 

Zbiorcze zmiekczacze cosmowater z carbon do ppt