Powrót

Jak działa zmiękczacz wody?

Niestety to właśnie jony wapnia i magnezu są odpowiedzialne za pozostawianie osadów z kamienia w Twojej łazience, kuchni, na naczyniach, na grzałkach oraz za zniszczenia ubrań, skóry, włosów i sprzętu AGD. Zmiękczacz wody ma za zadanie usunąć z wody te szkodliwe elementy. Zmiękczacz wody pracuje w 2 trybach: zmiękczania wody i regeneracji złoża jonowymiennego.

reczniki kwadrat

Na czym polega zmiękczanie wody

Zmiękczanie wody polega na przepuszczeniu twardej wody przez warstwę złoża jonowymiennego, które znajduje się wewnątrz obudowy urządzenia. Złoże zatrzymuje na swojej powierzchni jony wapnia oraz magnezu i zastępuje je jonami sodu, przepuszczając dalej tylko miękką wodę. Zmiękczacz wody montuje się na głównym dopływie wody zimnej w domu, dlatego każdy litr wody przepływający przez urządzenie, staje się miękki. Dzieje się to na bieżąco, nie ma żadnego opóźnienia w dostępności wody.

cosmowater home 22 przekroj

Regeneracja zmiękczacz wody

Jest jeden wyjątek. Raz na kilkanaście dni lub co kilka tygodni (w zależności od zużycia wody i jej twardości) złoże jonowymienne musi się zregenerować, czyli pozbyć przechwyconych jonów wapnia i magnezu i wykonać operację odwrotną do zmiękczania – przytwierdzić do swojej powierzchni nowe jony sodu. W tym celu urządzenie automatycznie uruchamia proces regeneracji, który polega na przepłukaniu złoża solanką (roztworem soli i wody). Do tego właśnie potrzebne jest okresowe uzupełnianie soli tabletkowanej w zmiękczaczu. Solanka ładuje ponownie złoże jonami sodu i jednocześnie wypłukuje z powierzchni złoża jony odpowiedzialne za twardość wody, a na koniec usuwa je z popłuczynami do kanalizacji. Proces trwa około 2 godzin i jest zaprogramowany na godziny nocne, gdy rzadziej korzysta się z wody – podczas regeneracji, zmiękczacz nie odcina wody w domu ale dostarcza ją niezmiękczoną. Po zakończeniu regeneracji, automatycznie powraca do trybu zmiękczania.

kran kwadrat

Eksploatacja zmiękczacza wody

Jak już się pewnie domyślasz, zmiękczacz nie wymaga wiele obsługi i materiałów eksploatacyjnych – wystarczy dosypywanie soli co kilka tygodni, dostęp do wody i podłączenie do prądu. Dobrej jakości zmiękczacze zużywają minimalne ilości energii, wody i soli, dzięki czemu ich tania eksploatacja szybko wynagradza poniesiony na początku koszt. Uważaj na podejrzanie tanie urządzenia – szybko możesz przekonać się, że pochłaniają wielokrotnie więcej materiałów eksploatacyjnych i to, co rzekomo zaoszczędzisz, będziesz musiał szybko wydać i to z nawiązką...