Powrót

Jak skutecznie walczyć z twardą wodą?

Twarda woda występuje w prawie całej Polsce. Tylko nieliczne tereny, głównie na południu, mogą cieszyć się naturalnie miękką wodą. Wapń i magnez w twardej wodzie użytkowej to źródło wielu zniszczeń w domu. Widać je gołym okiem głównie w kuchni i łazience, ale niektóre problemy ujawniają się dopiero po czasie, gdy jest już za późno na uniknięcie kosztownych napraw oraz remontów. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy żyjemy na terenie z twardą wodą?

mapka twardosci nowa2

Rysunek 1 Mapa twardości wody w Polsce

Dlaczego twarda woda niszczy Twój dom?

Twarda woda zawiera w sobie jony wapnia i magnezu. To one są źródłem wszystkich problemów. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu twardej wody jest jej zmiękczenie, które w skrócie polega na nieinwazyjnej wymianie kłopotliwego wapnia i magnezu na sód. W taki sposób działają zmiękczacze wody. Wyposażone są w złoże jonowymienne zatrzymujące na swojej powierzchni jony powodujące twardość wody. Urządzenia działają automatycznie, nie wymagają praktycznie żadnej obsługi, poza wsypaniem soli tabletkowanej co około kilka tygodni. Sól tabletkowana po wymieszaniu z wodą okresowo oczyszcza złoże wewnątrz zmiękczacza z jonów wapnia i magnezu, by urządzenie bez przerwy mogło dostarczać do domu zmiękczoną wodę.

cosmowater home 22 przekroj3

Rysunek 2 Przekrój zmiękczacza wody CosmoWATER Home22

Jakie są skutki działania twardej wody?

Twarda woda w domu to same kłopoty. Jej negatywne skutki widać w łazience, kuchni, garderobie, przeglądając się w lustrze… Stopniowo ale skutecznie niszczy Twój dom, nie jest też obojętna dla Twojego wyglądu. Warto więc już na etapie budowy domu lub remontu mieszkania zamontować zmiękczacz wody, żeby uniknąć zawczasu zniszczeń.

Twarda woda zmniejsza wydajność instalacji grzewczych

Jony wapnia i magnezu krystalizują do postaci osadu zwłaszcza po podgrzaniu. Instalacja grzewcza, która ma stały kontakt z wodą, wyjątkowo dotkliwie odczuwa destrukcyjne właściwości twardej wody. Rury składające się na instalację są stopniowo „zapychane” osadami z kamienia, przez co ciepło ma dodatkową barierę do pokonania, zanim zacznie ogrzewać pomieszczenie. Koszty ogrzewania przy twardej wodzie mogą być nawet o 20% wyższe, niż przy wodzie miękkiej. Zakamieniona instalacja jest też dużo bardziej narażona na awarie i pęknięcia.

aktualnosc1

Rysunek 3 Rura "zapchana" przez osady

Twarda woda zmusza do częstszego (i nieefektywnego) sprzątania

Jony wapnia i magnezu po wyschnięciu są widoczne na powierzchni kabin prysznicowych, armatury, sanitariatów i naczyń w postaci jasnych plam wodnych. Są trudne do usunięcia, nieestetyczne i irytujące. Sprawiają, że nawet nowe elementy wyposażenia wyglądają na zużyte i zaniedbane. Miękka woda nie powoduje takich uporczywych problemów.

zlew lazienka kwadrat2

 Twarda woda pozbawia ubrania kolorów i fasonu

W twardej wodzie działanie większości detergentów polega na jej nieefektywnym zmiękczaniu, zamiast na czyszczeniu tkanin. Żele i proszki do prania nie są w stanie całkowicie rozpuścić się w twardej wodzie i częściowo osadzają się na ubraniach. W konsekwencji materiały są niedokładnie wyprane i wypłukane, szybko płowieją, szarzeją i stają się nieprzyjemne w dotyku. Na tym nie koniec. Włókna ubrań są znacznie osłabione, powodując ich przedwczesne zużycie i przedarcia. Miękka woda chroni tkaniny, dokładnie rozpuszcza detergenty, całkowicie je wypłukuje i ogranicza zużycie środków piorących nawet o 60%.

iStock 000028943786XXXLarge

 Twarda woda skraca żywotność sprzętu AGD

Twarda woda wpływa negatywnie na wszystkie urządzenia w domu, które do działania potrzebują wody. Jony wapnia i magnezu osadzają się na grzałkach urządzeń w formie trudnych do usunięcia osadów. Kończy się to częstszymi awariami lub przedwczesną wymianą sprzętu, który posłużyłby znacznie dłużej, gdyby nie zakamienione elementy. Zmywarka, ekspres do kawy, czajnik i pralka to najbardziej narażone na zniszczenie sprzęty w domu. Poza niebezpiecznymi osadami na grzałce, twarda woda dodatkowo zostawia swój nieestetyczny ślad na ściankach czajnika i ekspresu, który w postaci kamiennej skorupy trafia prędzej czy później do kubka wraz z kawą lub herbatą.

kawa kwadrat2

 Twarda woda wysusza skórę

Branie prysznica lub kąpieli w twardej wodzie kończy się wysuszoną i swędzącą skórą.  Bez balsamu ani rusz. Tymczasem miękka woda jest na tyle przyjazna dla skóry, że niemal całkowicie ogranicza konieczność stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych po kąpieli. Pozostawia ciało gładkie i przyjemne w dotyku, ponieważ nie zatyka porów skóry, co prowadzi do nierówności i wyprysków. Miękka woda zdecydowanie lepiej rozpuszcza płyny i żele do mycia, dzięki czemu po zamontowaniu zmiękczacza można używać ich mniej, niż w przypadku wody twardej.

kapiel dziecko kwadrat

 Twarda woda stopniowo niszczy włosy

Włosy myte w twardej wodzie puszą się, tracą połysk i są przesuszone. Dzieje się tak, ponieważ twarda woda unosi łuski włosa, pozbawiając go w ten sposób gładkości. Włosy o nierównej powierzchni łatwiej się plączą, zwłaszcza kręcone. Uniesione łuski utrudniają również dokładne zmycie szamponu lub odżywki, a ich pozostałości dodatkowo obciążają włosy. Resztki kosmetyków mogą zostawać na włosach również dlatego, że gorzej rozpuszczają się w twardej wodzie. Nagromadzone depozyty niespłukanych środków myjących gromadzą się wokół mieszków włosowych i osłabiają je. Grozi to stopniowym przerzedzaniem włosów.

iStock 000018497554XXLarge2

Jak dobrać zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody dobiera się według wyjściowej twardości wody, zużycia wody w domu oraz liczby mieszkańców i łazienek. Dobór urządzenia najlepiej powierzyć specjaliście, posiadającemu gruntowną wiedzę na temat dostępnych możliwości i zmiękczania wody. Urządzenie może tylko zmiękczać wodę lub dodatkowo przystosowywać ją do picia. Wówczas posiada wewnątrz dodatkowy wkład węglowy, który poprawia smak i zapach wody prosto z kranu.

cosmowater hybrid 3

Rysunek 4 Zmiękczacz wody CosmoWATER Hybrid z dodatkowym filtrem węglowym do wody pitnej

Zmiękczacze wody CosmoWATER są dostępne w sieci hurtowni instalacyjnych BIMs PLUS na terenie całej Polski. 

Skrót artykułu ukazał się w magazynie "Dobrze mieszkaj" 5/2017.