Powrót

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Wybór zmiękczacza wody nie jest oczywisty. Nie ma możliwości, aby z góry dokładnie przypisać dane urządzenie do konkretnego przypadku. Stosuje się ogólne zasady doboru, które mogą dać podstawowy obraz tego, jakie urządzenie nada się np. do usunięcia twardości z wody średniotwardej w dużym domu. 
Poszczególne przypadki są jednak tak różne, że warto zainwestować w badanie wody lub skontaktować się z dostawcą wody i poprosić o informacje nt. jej jakości. Badania są szczególnie ważne w przypadku wody z własnego ujęcia. Skład chemiczny wody studziennej i potencjalne zanieczyszczenia w niej, mogą istotnie różnić się od tego, co znajdziemy w wodzie wodociągowej.

iStock 000032349104XXXLarge2

Co się dzieje z wodą, zanim trafi do kranów?

Wodociągi uzdatniają wodę, aby spełnić normy jakości wody nadającej się do picia ale nie należy już do ich obowiązków dbanie o wyjątkowe walory smakowe wody, czy odpowiedni poziom zawartości wapnia i magnezu. Woda z własnego ujęcia w ogóle nie jest uzdatniona, dlatego w jej przypadku szczególnie ważne jest jej oczyszczenie, zanim trafi do instalacji. Produkty od dostawców urządzeń do uzdatniania wody służą do podniesienia jakości wody zarówno użytkowej, jak i pitnej.

Który zmiękczacz lub filtr wody wybrać?

Jest kilka głównych problemów, które mogą pojawić się w wodzie. Należą do nich:

  • Magnez i wapń, których zbyt duże stężenie powoduje twardość wody,
  • Żelazo, przez które woda ma nieprzyjemny zapach i barwi naczynia oraz odzież na brązowo,
  • Cysty, alergeny, bakterie i wirusy niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza najmłodszych,
  • Chlor, który może być pozostałością po wcześniejszym uzdatnieniu wody przez wodociągi, wyczuwalny w smaku i zapachu wody.

kapiel dziecko kwadrat2

To, skąd mamy wodę i to, co jest w jej składzie, decyduje o tym, jakiego urządzenia użyć do uzdatnienia wody w domu.

  1. Z twardością wody poradzą sobie zmiękczacze wody wyposażone w złoże jonowymienne, zmiękczające wodę w całym domu.
  2. Żelaza z wody studziennej pozbędzie się filtr odżelaziający, najlepiej działający bez użycia ciężko dostępnych chemikaliów, jak np. nadmanganian potasu.
  3. Zanieczyszczenia niebezpieczne dla zdrowia usuną filtry montowane pod kranem.
  4. Smak i zapach chloru zostanie wyeliminowany przez filtr węglowy lub zmiękczacz wody z dodatkową warstwą węgla aktywnego.

wszystkie urzadzenia cosmowater