Powrót

Sprawdź, czy masz twardą wodę

Jak powstaje twarda woda?

Twarda woda powstaje, gdy naturalna, miękka woda deszczowa przechodzi przez glebę. Związki nieorganiczne w glebie, takie jak wapń (Ca) i magnez (Mg), rozpuszczają się w wodzie. Od tego momentu woda jest twarda. W takiej formie wędruje do studni i zbiorników, a następnie do Twojego kranu.

Woda jest powszechnie znana jako "uniwersalny rozpuszczalnik", jednak obecność magnezu i wapnia zmienia właściwości wody - zmniejsza jej zdolność do rozpuszczania detergentów do prania, czy szamponów. Przez to skóra i włosy są przesuszone, a na naczyniach, sanitariatach i armaturze widnieją jasne smugi, które są pozostałościami po środkach chemicznych. Urządzenia AGD, które mają kontakt z wodą (czajnik, pralka, zmywarka, ekspres, żelazko) bardzo źle znoszą odkładający się kamień na grzałkach. Przez to przedwcześnie się niszczą. Kamień odkłada się również w wodzie pitnej – kożuch unoszący się na powierzchni herbaty, zwłaszcza, gdy ostygnie to właśnie on. Mało apetyczne, prawda?

iStock 000018276100XXLarge

A czy Ty masz twardą wodę?

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, Twoja woda może mieć różny stopień twardości. Średni stopień twardości wody to 18 stopni niemieckich (18°dH) – to dużo, bo twardość wody mierzy się zwykle prostymi próbnikami o skali 0-21°dH Sprawdź, czy tam, gdzie mieszkasz, jest twarda woda.

Mapa twardości wody

mapka twardosci nowa