Powrót
Zużywaj mniej wody w domu
Sposobów na oszczędzanie wody w domu jest mnóstwo. Oto porcja informacji, które pomogą całej Twojej rodzinie w znacznym zmniejszeniu zużycia wody w domu.
- Nie pozbywaj się wody po gotowaniu makaronu. Zamiast wylewać ją do ścieku, spróbuj spuścić wodę z makaronu do dużego garnka. Po ochłodzeniu można jej użyć do podlewania roślin. Tylko upewnij się, że ostygła, ponieważ ciepła woda może roślinom mocno zaszkodzić.
- Złóż wizytę myjni samochodowej. Jeśli czujesz i widzisz, że to czas na mycie samochodu, zawieź go do myjni, która odpowiednio przetwarza popłuczyny, zamiast myć auto pod domem za pomocą węża. W Polsce można za to dostać słony mandat…
- Skróć swoje prysznice. Starsze głowice prysznicowe mogą zużywać nawet 20 litrów wody na minutę. Zmieć ją na nowocześniejszą i spędzaj mniej czasu w łazience, aby zapewnić sobie spore oszczędności wody.
- Wybieraj wydajne urządzenia. Napowietrzanie wody z kranów, inwestowanie w toaletę o niskim przepływie wody, wybór wydajnych głowic prysznicowych i zmywarki oraz pralki z funkcją Water Sense mogą zapewnić dużą oszczędność wody.
- Zmniejsz trawnik. A jeszcze lepiej: całkowicie wyeliminuj trawnik. Zamiast tego wybierz tzw. projekt Xeriscape, który eliminuje potrzebę uzupełniania wody. Składa się głównie z sukulentów i innych roślin, które dobrze się rozwijają w suchych warunkach.
- Zużywaj mniej prądu. Elektrownie zużywają tysiące litrów wody do chłodzenia. Dołóż swoją cegiełkę i zacznij oszczędzać energię, a wpłyniesz na ogólną oszczędność wody w Twojej okolicy!
- Zainstaluj beczkę na deszczówkę . Zbieranie deszczówki to świetny sposób na utrzymanie nawodnienia roślin bez uruchamiania węża ogrodowego lub spryskiwacza.
- Umyj Burka na zewnątrz. W ten sposób podlewasz ogród podczas czyszczenia swojego pupila. Tylko upewnij się, że środek myjący, którego używasz, nie jest szkodliwe dla Twoich roślin!
- Podlewaj rośliny zewnętrzne wczesnym rankiem. Będziesz potrzebować mniej wody, ponieważ chłodniejsze poranne temperatury oznaczają utratę mniejszej ilości wody w procesie parowania. Podlewanie wieczorami nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.