Powrót

Zużywaj mniej wody w domu

Sposobów na oszczędzanie wody w domu jest mnóstwo. Oto porcja informacji, które pomogą całej Twojej rodzinie w znacznym zmniejszeniu zużycia wody w domu.

 1. Nie pozbywaj się wody po gotowaniu makaronu. Zamiast wylewać ją do ścieku, spróbuj spuścić wodę z makaronu do dużego garnka. Po ochłodzeniu można jej użyć do podlewania roślin. Tylko upewnij się, że ostygła, ponieważ ciepła woda może roślinom mocno zaszkodzić.
 2. Złóż wizytę myjni samochodowej. Jeśli czujesz i widzisz, że to czas na mycie samochodu, zawieź go do myjni, która odpowiednio przetwarza popłuczyny, zamiast myć auto pod domem za pomocą węża. W Polsce można za to dostać słony mandat…

  car wash 1619823 1281


 3. Skróć swoje prysznice. Starsze głowice prysznicowe mogą zużywać nawet 20 litrów wody na minutę. Zmieć ją na nowocześniejszą i spędzaj mniej czasu w łazience, aby zapewnić sobie spore oszczędności wody.
 4. Wybieraj wydajne urządzenia. Napowietrzanie wody z kranów, inwestowanie w toaletę o niskim przepływie wody, wybór wydajnych głowic prysznicowych i zmywarki oraz pralki z funkcją Water Sense mogą zapewnić dużą oszczędność wody.

  man 979980 1280

 5. Zmniejsz trawnik. A jeszcze lepiej: całkowicie wyeliminuj trawnik. Zamiast tego wybierz tzw. projekt Xeriscape, który eliminuje potrzebę uzupełniania wody. Składa się głównie z sukulentów i innych roślin, które dobrze się rozwijają w suchych warunkach.
 6. Zużywaj mniej prądu. Elektrownie zużywają tysiące litrów wody do chłodzenia. Dołóż swoją cegiełkę i zacznij oszczędzać energię, a wpłyniesz na ogólną oszczędność wody w Twojej okolicy!
 7. Zainstaluj beczkę na deszczówkę . Zbieranie deszczówki to świetny sposób na utrzymanie nawodnienia roślin bez uruchamiania węża ogrodowego lub spryskiwacza.

  abstract 3061404 1280

 8. Umyj Burka na zewnątrz. W ten sposób podlewasz ogród podczas czyszczenia swojego pupila. Tylko upewnij się, że środek myjący, którego używasz, nie jest szkodliwe dla Twoich roślin!
 9. Podlewaj rośliny zewnętrzne wczesnym rankiem. Będziesz potrzebować mniej wody, ponieważ chłodniejsze poranne temperatury oznaczają utratę mniejszej ilości wody w procesie parowania. Podlewanie wieczorami nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni.