Powrót

FAQ


Jakie są przeciwwskazania zdrowotne stosowania stacji zmiękczania wody i dlaczego?

Nie ma żadnych przeciwwskazań przy codziennym stosowaniu w kontakcie ze skórą. Natomiast przy spożywaniu pewną ostrożność powinny zachować osoby, które stosują dietę bezsolną. Do regeneracji używa się chlorku sodu (soli kuchennej). W związku z tym, zmiękczona woda zawiera większą ilość sodu (Na) niż woda twarda. Zmiękczając każdy 1 stopień niemiecki twardości, dodajemy ok. 8,2 mg sodu na 1 litr wody. Osoby stosujące dietę bezsolną powinny to uwzględnić przy obliczaniu dziennego spożycia soli.

Jeżeli np. zmiękczamy wodę o twardości 18 stopni niemieckich (średnia twardość wody w Polsce) do minimalnego poziomu 3 stopni niemieckich, zwiększamy ilość sodu o 114,8 mg/l. Wypijając dziennie 3 litry wody, spożywamy 344,4 mg sodu, co odpowiada ok. 0,87 g soli kuchennej.
Jest to przykładowa ilość soli zawarta w 1 kromce białego pieczywa.


Czy urządzenia CosmoWATER są drogie?

Kosztują mniej więcej tyle, ile dobrej klasy pralka, ale w odróżnieniu od innych urządzeń AGD, koszt urządzenia CosmoWATER może się zwrócić po 1-2 latach. Dzięki CosmoWATER podwyższymy sprawność naszej instalacji grzewczej, zaoszczędzimy pieniądze na naprawy sprzętów AGD, a tym samym wydłużymy ich żywotność. Ponadto zredukujemy wydatki na środki czyszczące i myjące.


Czy instalacja CosmoWATER wymaga specjalnych przeróbek budowlanych?

Instalacja tych urządzeń jest relatywnie łatwym zadaniem. Jeśli tylko posiadamy dostęp do głównego zaworu zimnej wody, a w pobliżu niego gniazdko elektryczne, odpływ do kanalizacji i trochę miejsca, jesteśmy gotowi do instalacji.


Czy urządzenia CosmoWATER potrzebują dużo miejsca do instalacji?

CosmoWATER nie wymagają dużo miejsca, ponieważ są to urządzenia kompaktowe, tzn. ich obudowa jest jednocześnie zbiornikiem na sól tabletkowaną do regeneracji złoża.


Czy ekspolatacja tych urzadzeń jest skomplikowana?

Urządzenia CosmoWATER są bardzo łatwe w użyciu i eksploatacji. Pracują w trybie automatycznym i nie wymagają obsługi ze strony użytkownika. W przypadku zmiękczaczy i filtra multifunkcyjnego CosmoWATER należy jedynie okresowo dosypywać soli tabletkowanej do zbiornika (zwykle raz na kilka miesięcy).


Co należy zrobić z urządzeniem przed wyjazdem na urlop i po powrocie?

Dłuższa nieobecność domowników oznacza brak przepływu wody w instalacji, co może sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów zarówno w samym orurowaniu, jak i w urządzeniach do uzdatniania wody.

Takiego zagrożenia nie ma jednak podczas użytkowania urządzeń CosmoWATER, ponieważ każde z nich posiada specjalną funkcję automatycznej regeneracji złoża w przypadku braku poboru wody. Pozwala to na utrzymanie złoża w stanie gotowości i zapobiega powstawaniu bakterii.

W celu uniknięcia ewentualnych problemów podczas automatycznej regeneracji urządzeń CosmoWATER, przed wyjazdem na urlop wystarczy tylko sprawdzić, czy:

  • urządzenie jest podłączone do prądu,
  • urządzenie ma zapewniony dopływ wody (nie należy zamykać głównego zaworu wody),
  • zbiornik na sól jest pełen (nie dotyczy urządzenia CosmoWATER Carbon),
  • odpływ popłuczyn jest prawidłowo zamocowany (aby nie doszło do zalania pomieszczenia).

Po powrocie należy sprawdzić poziom soli i ewentualnie uzupełnić (nie dotyczy CosmoWATER Carbon).


Jaka twardość wody dla jakich instalacji (ze względu na materiał instalacji) i dlaczego?

Twarda woda (powyżej 6-8 dH) powoduje wytrącanie się osadów w instalacji domowej, powodując obniżenie jej sprawności i w konsekwencji zniszczenie. Aby tego uniknąć zmiękczamy wodę w całej instalacji.

W wyniku pracy zmiękczacza otrzymujemy wodę o twardości ok. 0 dH (stopni niemieckich).
Urządzenia CosmoWATER Standard 15, Home 22 i Exclusive Pure wyposażone są w regulator twardości wypadkowej.
Regulacja twardości odbywa się poprzez proporcjonalne domieszanie wody wodociągowej do wody miękkiej i powinna odbywać się według indywidualnych upodobań użytkownika, czy też wymagań producentów kotłów grzewczych.

Jednym z parametrów, które należy wziąć przy tym pod uwagę jest materiał, z którego jest wykonana instalacja. Instalacje wody użytkowej w gospodarstwach domowych wykonuje się najczęściej z poniżej wymienionych materiałów. Przy każdym z nich wskazujemy zalecaną twardość.

  • Tworzywa sztuczne (głównie PVC, PP) – zalecana twardość: od 0 do 3-4 dH (stopni niemieckich) w zależności od upodobań, twardość wody w tych zakresach nie ma wpływu na trwałość instalacji.
  • Miedź – ze względu na stosowanie miedzi o różnej jakości, zalecana jest twardość: ok. 4 dH (stopni niemieckich), woda o twardości poniżej 4 dH (stopni niemieckich) może powodować przyspieszone wypłukiwanie miedzi w przypadku stosowania miedzi o niskiej jakości.
  • Stal ocynkowana – zalecana twardość: od 1,5 do 3-4 dH (stopni niemieckich).
  • Stal kwasoodporna – zalecana twardość: od 0 do 3-4 dH (stopni niemieckich) w zależności od upodobań, twardość wody w tych zakresach nie ma wpływu na trwałość instalacji.

Należy też wspomnieć, że minimalna, zalecana twardość dla wody pitnej wynosi 3,4 dH.


Jak działa zabezpieczenie antyprzelewowe?

Jedynym realnym zagrożeniem zainstalowania w domu zmiękczacza jonowymiennego jest ewentualne niebezpieczeństwo zalania pomieszczenia. Może to nastąpić na początku regeneracji podczas napełniania wodą zbiornika soli, w sytuacji, kiedy na przykład nastąpi przerwa w dostawie prądu.

Aby tego uniknąć w zmiękczaczach CosmoWATER stosowane są zawory antyprzelewowe, które działają na zasadzie pływaka. W przypadku wzrostu poziomu wody w zbiorniku soli, zawór pływakowy automatycznie odcina jej dalszy dopływ do zbiornika. Dodatkowo urządzenia CosmoWATER wyposażone są w króciec, który powinien być połączony za pomocą giętkiego przewodu z bezciśnieniową instalacją kanalizacyjną.


Czy można stosować zmiękczacze CosmoWATER w przypadku korzystania z przydomowej oczyszczalni ścieków?

Podczas regeneracji zmiękczacza, do kanalizacji trafia niewielka ilość soli. Są to głównie chlorki wapnia i magnezu oraz w mniejszych ilościach, żelaza i sodu. W przydomowych oczyszczalniach ścieków, biologiczne osady są pożywką dla bakterii, które dokonują rozkładu osadów do stanu ciekłego.
W sposób naturalny, ale również na skutek chlorków z wody poregeneracyjnej, ilość bakterii może być zbyt mała. Może to powodować obniżenie sprawności procesu oczyszczania ścieków.

W celu zapobieżenia procesom biodegradacji, zaleca się stosować preparaty, które zawierają bogatą gamę bakterii.
W skuteczny sposób wspomagają one proces oczyszczania ścieków.


Jak obliczyć koszt eksploatacji urządzenia?

Koszty eksploatacji naszych urządzeń nie sa wysokie. Szczegółowe wyliczenia pokazuje nasz kalkulator kosztów eksploatacji urządzenia.